Plávanie

Tento šport je vhodný pre všetky vekové kategórie, nakoľko voda veľmi prospieva pohybovému ústrojenstvu. Vylieči vaše bolesti, zlepší vám kapacitu pľúc aj celkovú kondíciu. Ak ste športovec, skúste občas vyskúšať plávanie ako regeneráciu, vaše svaly sa po ňom dobre uvoľnia.

jezero

Ako začať?

Je možné začať v akomkoľvek veku, dokonca aj vaši najmladší členovia rodiny majú tú možnosť. Mnohé plavárne majú zriadenú takzvanú plaveckú škôlku, kde sa detičky učia pod odborným dohľadom plávať odmalička. je dobré, ak sa dieťa naučí plávať v skorom veku, pretože neskôr má väčší pud sebazáchovy, a teda sa bude viac báť vyskúšať niečo nové. Vždy je potrebné držať sa pár základných rád, aby ste predišli zranenia. Pred plávaním sa rozcvičte. Toto pravidlo platí pri každom športe, no aj napriek tomu ho mnohí veselo ignorujú. Vynechaním rozcvičky sa vaše svaly môžu ľahšie natiahnuť, a to určite nechcete. Venujte sa teda chvíľu pred plávaním aspoň kúsok rozohriatiu tela, až potom sa vrhnite do vody. Po plávaní tiež nezabudnite na strečing, aby ste sa vyhli nepríjemnému stuhnutiu svalov a svalovej horúčke.

Plavecké štýly:

  • Prsia
  • Kraul
  • Znak
  • Motýľ

plavání
Existuje mnoho plaveckých štýlov, a každý si môže vybrať ten, ktorý mu vyhovuje najviac. Pokročilé štýly sú fyzicky náročnejšie, preto sa neľakajte, ak ich hneď na prvýkrát nebudete zvládať. Ak sa budete plávaniu venovať pravidelne, už po krátkom čase pocítite veľkú zmenu. Už vám nebudú robiť problém schody či veľké stúpanie, pretože vaše pľúca budú prispôsobené na väčšiu záťaž. Získate tiež miernu otužilosť, nakoľko voda v plaveckých bazénoch býva väčšinou pomerne studená. Ak sa snažíte schudnúť, plávanie je výbornou voľbou, nakoľko sa vám pri ňom zároveň aj rýchlo vyformujú svaly. V lete si môžete zájsť zaplávať k jazeru či do mora, a užívať si pritom okolitú prírodu, užijete si slnečné lúče a príjemnú teplotu. Ak vás vyššie spomenuté výhody zaujali, rozhodne tento šport vyskúšajte, možno vás zláka a obľúbite si ho.

Plávanie
4.3 (86.67%)6